Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid

Wyjazd klas pierwszych do teatru

30 września 2011

30 września klasy pierwsze pod opieką wychowawców: pani Małgorzaty Gumkowskiej-Murray, pani Magdaleny Kępki, pana Mariusza Mazurka i pani Jolanty Sitek uczestniczyły w wyjeździe do Teatru „Palladium”, gdzie uczestniczyły w spektaklu Krakowskiej Agencji Artystycznej „Projekt Sofokles” według „Króla Edypa” i „Antygony” Sofoklesa. Wyjazd zorganizowała i koordynowała pani Maria Różycka. Widzowie w tym przedstawieniu mogli zobaczyć dwie tragedie Sofoklesa w jednej inscenizacji. „Król Edyp” i „Antygona” to pierwsza i trzecia część trylogii. Opowiadają o zdarzeniach z dziejów Labdakidów, stanowiąc przy tym dwie zamknięte całości. Reżyser przedstawienia, Bogdan Semotiuk zaproponował spektakl klasyczny w formie, który jednocześnie uczy widza zasad funkcjonowania antycznego teatru oraz konstrukcji dramatu. Piękna dekoracja i klasyczne kostiumy sprawiają wrażenie, że widzowie przenieśli się w czasy greckiej mitologii i świata starożytnych Teb.

Tak spektakl opisuje Natalia Wasiak, uczennica klasy ID: „Światła przygasły, na sali zapadła cisza, a na scenę wyszli aktorzy.

Przedstawienie składało się z dwóch części: pierwszej o królu Edypie i drugiej, opowiadającej losy Antygony. Już pierwsze minuty sztuki wprawiły nas w zachwyt. Aktorzy dogłębnie wcielili się w swe role. Onieśmielali mimiką i tonacją. Sprawili, że widowisko nas pochłonęło. W jednej chwili przenieśliśmy się w czasie i byliśmy świadkami tragicznych wydarzeń z życia rodu Labdakidów. Sprawili, że zaczęliśmy inaczej postrzegać owe mityczne postacie, a nawet po części rozumieć ich postępowanie, gdyż dramat w postaci książki niezbyt do nas przemawiał. Całość dopełniały idealnie dobrane stroje i rekwizyty oraz skromna oprawa muzyczna. Na koniec aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami za to, że na tak małej scenie potrafili pokazać tyle uczuć i pasji.

Piątkowa wyprawa była połączeniem przyjemnego z pożytecznym, gdyż spektakl był jednocześnie formą rozrywki, jaki i nauki. Wycieczka zdecydowanie udana!”.