Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid

Wycieczka do Garnizonu

14-15 listopada 2011

W dniach 14-15 listopada 2011 r. uczniowie klas pierwszych naszego Liceum wzięli udział w wyjeździe do Warszawy w ramach edukacji patriotycznej wpisanej w Program Wychowawczy Szkoły.

Celem wycieczki była siedziba Dowództwa Garnizonu Warszawa. Uczniowie mieli okazję przeżyć interesującą lekcję historii przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego oraz zwiedzić Salę Tradycji im. gen. broni Henryka Minkiewicza. Zgromadzone eksponaty pomogły zapoznać im się z dziejami wojskowej władzy w stolicy oraz z historią obiektów architektonicznych związanych z jej działalnością. Prawdziwą ciekawostką były Księgi Pamiątkowe Grobu Nieznanego Żołnierza, gromadzone tam od 1946 r., a także wieniec, który w dniu 25 marca 1996 r. brytyjska królowa Elżbieta II złożyła na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w obecności swojego męża, księcia Filipa podczas oficjalnej wizyty w Polsce.

Na zakończenie wycieczki uczniowie oddali hołd Nieznanemu Obrońcy Ojczyzny zapalając znicz przy Grobie Nieznanego Żołnierza, symbol naszej pamięci o tych, co oddali życie za wolną Polskę. Dotarli również pod Pomnik Małego Powstańca, upamiętniający najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego w 1944 r.