Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid

Wyjazd do teatru

14 marca 2012

14 marca uczniowie klas IIa i IIc pod opieką p. Ewy Całki i p. Katarzyny Kaliszuk obejrzeli spektakl „Lalka” w warszawskim Teatrze Palladium, zrealizowany przez zespół Sceny Polskiej DIVADLO z czeskiego Cieszyna. Organizatorem wyjazdu była p. Maria Różycka, nauczycielka języka polskiego.

Spektakl wyreżyserował Bogdan Kokotek, a w role główne wcieli się Janusz Kaczmarski jako Wokulski, Mariusz Osmelak jako Rzecki i Joanna Gruszka jako Łęcka. Artyści zmierzyli się z obszernym dziełem Bolesława Prusa, dość trudnym do zaadaptowania. Reżyser skoncentrował uwagę widza przede wszystkim wokół wątku miłosnego. Doskonale udało mu się wykreować przestrzeń arystokratycznego salonu, dworca kolejowego, sklepu Wokulskiego, warszawskiej ulicy czy paryskiego laboratorium. Nie zapomniano też o klasycznych kostiumach i wnętrzach. Charakteru sztuce dodała muzyka, korespondująca z biegiem rozgrywających się wydarzeń.

Młodzież ciepło przyjęła spektakl i doceniła grę aktorów. Sądzę, że adaptacja teatralna „Lalki” utrwali treść przeczytanej lektury, a jednocześnie skłoni do głębszej refleksji.

Katarzyna Kryśkiewicz IIc