Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid


Wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego

Rok szkolny 2012/2013

9 stycznia klasy III a, III b i III c pod opieką p. Ewy Całki, p. Marii Różyckiej oraz p. Katarzyny Kaliszuk udały się do Muzeum Powstania Warszawskiego, aby przeżyć tam wspaniałą lekcję historii.

W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. W oddzielnym pomieszczeniu eksponowane są maszyny drukarskie z lat czterdziestych, wszystkie są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, “Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki okolicznościowe.

Uczniowie naszej szkoły wraz z przewodnikami zwiedzali miejsce, gdzie połączono historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji aby w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej. Podczas prawie dwugodzinnej wędrówki po muzeum można było odczuć atmosferę powstańczej Warszawy, poznać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Uczniom została opowiedziana historia Powstania we wszystkich aspektach, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci.