Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid


„Hamlet” w Teatrze Współczesnym

27 marca 2013r

27 marca uczniowie liceum obejrzeli spektakl „Hamlet”, wystawiony na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie. Koordynatorem wyjazdu była pani Maria Różycka, a opiekę nad młodzieżą pełniły panie: Jolanta Sitek, Karolina Odelska i Ewa Całka.

Reżyserem spektaklu jest Maciej Englert, który z prawdziwą estymą podszedł do tłumaczenia Józefa Paszkowskiego. Niemal czterogodzinny spektakl odtwarza każdą scenę dramatu. W rolach głównych wystąpili Borys Szyc jako Hamlet, Andrzej Zieliński (Klaudiusz), Katarzyna Dąbrowska (Gertruda), Sławomir Orzechowski (Poloniusz), Kamila Kuboth (Ofelia), a poza tym Damian Damięcki (I aktor), Krzysztof Kowalewski (grabarz) i inni. Muzykę skomponował Zygmunt Konieczny.

„Hamlet” jest dramatem o człowieku samotnym, który ma podjąć najważniejszą decyzję w swoim życiu: czy wejść na drogę moralnego zła po to, aby pomścić morderstwo ojca. Książę Hamlet zostaje postawiony przez los w sytuacji tragicznego wyboru: zabić stryja, czy nie popełniać zbrodni. Hamlet stawia sobie pytania najważniejsze w życiu każdego człowieka. Są to pytania o sens życia, o istotę małżeństwa, o sens religii, o przemijanie i wieczność, o wybór moralny, a także o prawa rządzące tym światem. Aktor młodego pokolenia – Borys Szyc stanął przed olbrzymim wyzwaniem. Stworzył postać intrygującą. Trans cierpień i dylematów otaczający księcia, powoduje że ze sceny nie wieje nudą. Chociaż przedstawienie trwa prawie 4 godziny. Ciężar spektaklu spoczywający na Szycu został uniesiony z łatwością. Niepoczytalność tytułowego bohatera, wypowiadane kolejne wersy z szekspirowskiego dramatu, stanowią życiowe przesłanie, na długo pozostające w świadomości. Podczas spektaklu nie było, ziewania, szeptów, za to wszyscy wpatrzeni i uwodzeni grą aktorską. Cały zespół pokazał kunszt aktorski, czego potwierdzeniem był aplauz publiczności.

Polecamy!