Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid


Wycieczka do Radia FAMA w Wołominie

11 kwietnia 2013r

Uczniowie z klasy IC, ID i IIB pod opieką pani Magdaleny Kępki, udali się 11 kwietnia 2013r. do Radia FAMA w Wołominie. Zostaliśmy ciepło i mile przyjęci przez panią Redaktor Naczelną Danutę Jagielską i pracowników radia. W trakcie wizyty obejrzeliśmy pomieszczenia, w których na co dzień pracują profesjonaliści. Audycje radiowe są emitowane z pomieszczenia odgrodzonego szybą i wypełnione wykładziną i gąbkami tłumiącymi dźwięki. W nich znajdują się mikrofony i konsola realizatora. Drugim ważnym pomieszczeniem jest pokój, gdzie dziennikarze przygotowują wiadomości, które są prezentowane na antenie radia. Dziennikarze próbowali pokazać nam zarówno plusy, jak i minusy tej pracy.

Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstaje audycja radiowa. To, co pojawia się na antenie przez cały dzień nie jest wcześniej nagrywane, dlatego często trzeba pracować w warunkach wymagających szybkiego działania, np. kiedy do serwisu zostało dziesięć minut, a materiał jeszcze nie jest gotowy. Cierpliwość i dyspozycyjność są również dużymi atutami dziennikarza. Jednak najważniejsza jest pasja i poczucie humoru, gdyż dobry dziennikarz musi lubić swój zawód.

Uzyskaliśmy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, m.in.:

Czy młody człowiek, który wybiera się na studia dziennikarskie może nabrać odpowiedniego doświadczenia i potem pracować w zawodzie?

Czy każdy może zostać dziennikarzem radiowym? Jakie trzeba mieć predyspozycje, aby dobrze pracować w tym zawodzie?

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Pani coś zapomnieć na antenie lub nie wiedziała Pani, co w danej chwili powiedzieć? Jak Pani sobie z tym poradziła?

Dzięki wizycie w radiu poznaliśmy tajniki sztuki dziennikarskiej i zostaliśmy zaproszeni na praktyki do radia.