Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 „Żołnierze Wyklęci i ich kaci – zbrodnie nierozliczone”

„Żołnierze Wyklęci i ich kaci – zbrodnie nierozliczone” - sympozjum w UKSW

11 marca 2015r. grupa chętnych osób z Liceum Ogólnokształcącego im. C.K Norwida w Radzyminie gościła na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczniowie uczestniczyli w sympozjum naukowym zorganizowanym przez Instytut Ks. Piotra Skargi oraz Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej UKSW. Spotkanie nosiło tytuł: „Żołnierze Wyklęci i ich kaci – zbrodnie nierozliczone”.

Podczas sympozjum wygłoszono trzy poruszające wykłady:

* „Partyzantka antykomunistyczna na Podkarpaciu i represje UB” – Janusz Niemiec

* „Dlaczego wyklęci? Kampania zniesławiająca kiedyś i dziś” – Leszek Żebrowski

* „Łączka – polski Katyń – miejsce święte” Tadeusz Płużański

Ostatnim etapem spotkania była dyskusja. Zgromadzeni uczniowie, studenci oraz nauczyciele mieli możliwość zadania nurtujących pytań referentom.

Program konferencji był podzielony na dwie części. Podczas przerwy wszystkich zebranych zaproszono na poczęstunek oraz obejrzenie wystawy poświęconej zidentyfikowanym żołnierzom wyklętym.

Po zakończeniu spotkania możliwe było zakupienia publikacji z autografem prelegentów. Podczas zdobywania książek zaistniała sposobność wymienienia spostrzeżeń.

Sympozjum spotkało się z bardzo miłą opinią uczestników. Przedstawione wykłady ukazały szereg informacji niedostępnych w codziennym życiu.

Koordynatorem wyjazdu była pani Karolina Odelska.

Aleksandra Górecka, klasa IIC