Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 IIC w Redakcji „Gazety Wyborczej”

IIC w Redakcji „Gazety Wyborczej”

7 grudnia 2015 roku w ramach zajęć z edukacji dziennikarskiej, uczniowie klasy IIC wraz z p. Jolantą Sitek i p. Edytą Maciejską gościliśmy w redakcji Gazety Wyborczej w Warszawie przy ulicy Czerskiej 8/10.

O godzinie 9.30 rozpoczęła się zaplanowana lekcja. Po przekroczeniu progu redakcji sam gmach zrobił na nas niesamowite wrażenie. Kawiarnia, czytelnia, sala do ćwiczeń, basen- z tego wszystkiego mogą korzystać pracujący tam dziennikarze. Ponad to, na kilku piętrach olbrzymia otwarta powierzchnia biurowa. Nowoczesność i oryginalność- na pewno te cechy dominowały w całej redakcji. Naszym przewodnikiem po samej już redakcji był dziennikarz Marcin Osojca. Na początku zapoznał nas z funkcjonowaniem Agory, historii jej powstania i historią działalności Gazety Wyborczej. Następnie, udaliśmy się do biura redakcji w którym przedstawiono nam, w jaki sposób pracują tu dziennikarze, redaktorzy i stażyści. Mogliśmy zobaczyć tzw.„ ścianę płaczu”, gdzie każdego dnia wywieszany jest w roboczej formie materiał prasowy, przygotowywany do opublikowania w kolejnym wydaniu. Jest on precyzyjnie sprawdzany np. przez pracę korektorów. Można coś do niego dodać lub z czegoś zrezygnować. Pan Marcin Osojca przybliżył nam również tajniki samego zawodu dziennikarza. Zwracał uwagę na kryteria, jakie należy spełnić, aby nim zostać. Przybliżył nam różne sposoby poszukiwania tematu do artykułu, pracy w redakcji lub w terenie. Podkreślił także ważną rolę pracy dziennikarza w gazecie internetowej. Nie chciał nam jednak odpowiedzieć na pytanie, ilu dziennikarzy pracuje w redakcji i ile taki dziennikarz może zarabiać.

Po godzinnej lekcji udaliśmy się do kina na film pt. „Most Szpiegów”. Nowa produkcja Spielberga z Tomem Hanksem w roli głównej opowiada o pierwszej w historii wymianie szpiegów między mocarstwami: ZSRR i USA w okresie Zimnej Wojny.

Uważam, że wizyta w redakcji Gazety Wyborczej była cenną lekcją edukacji dziennikarskiej.

Natalia Wize, klasa IIc