Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 Zbiórka baterii i elektroodpadów

Zbiórka baterii i elektroodpadów

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Recykling Daje Owoce". Akcję koordynują: pani Justyna Bylak i pani Katarzyna Kostrzewa, które od wielu lat prowadzą na terenie szkoły różne proekologiczne inicjatywy.

Tym razem uczniowie, nauczyciele, przyjaciele szkoły zbierają zużyte baterie oraz drobne zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne.

Równocześnie ze zbiórką trwa (wśród szkolnej społeczności oraz mieszkańców) akcja informacyjna na temat elektroodpadów. Uczniowe przygotowali m.in. plakaty i ulotki promujęce akcję i zbiórkę elektooodpadów.

Co możemy zrobić z elektroodpadami?

Możemy oddać je w sklepie przy zakupie nowych sprzętów AGD, IT, RTV. Często organizowane są edukacyjne akcje m.in Recykling Daje Owoce, czy zbiórki elektroodpadów przez gminy. Na terenie miast i gmin zlokalizowane są też tzw PSZOK-i - czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie bezpłatnie można odstawić swoją np. starą lodówkę. Na rynku funkcjonują również profesjonalne firmy odbierające duże elektroodpady bezpośrednio z domów. Za wyrzucanie zsee (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) w miejsca do tego nieprzeznaczone grozi kara do 5 tys zł!

"Recykling Daje Owoce" organizowana jest dzięki pomocy i zaangażowaniu ERP Polska Organizacji Odzysku SEiE S.A. i Organizacji Odzysku Opakowań S.A. - https://erp-recycling.org/pl-pl/ - firmy, która jest liderem zbiórki i recyklingu baterii i elektroodpadów w Polsce i Europie. Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem akcji "Recykling Daje Owoce" jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski www.cycling-recycling.eu .