Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 „Niepodległa do hymnu!”

„Niepodległa do hymnu!”

8 listopada 2019 r., godz. 11:11

8.11.2019 r. o godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszego liceum zebrali się w sali gimnastycznej, aby zaśpiewać hymn Polski.

11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, płynący z setek gardeł i serc. W akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach! Kolejna edycja akcji odbyła się 11 listopada tego roku. Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie dołączyło do tej akcji, by pokazać, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. „Niepodległa do hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, możliwość wspólnego zaśpiewania hymnu przez każdego Polaka. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Niepodległa do hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Z okazji Święta Niepodległości p. Jolanta Sitek przygotowała krótką sylwetkę naszego państwa w tamtych czasach:

„Przed chwilą wspólnie odśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego – polską pieśń patriotyczną z 1797 roku, którą śpiewano przy okazji świąt narodowych oraz "ku pokrzepieniu serc" . W 1927 roku "Mazurek Dąbrowskiego" został uznany za hymn odrodzonej Polski.

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!

Dziś dzień 11 listopada - ta uroczysta rocznica skłania do refleksji nad historią Polski – czasami, kiedy wolność Polaków była tłumiona oraz nad momentami, kiedy Polacy hucznie świętowali swoją niepodległość.”
Julia Górecka, Natalia Wojciechowska, klasa IB

Fot. Michał Ziółkowski

Fot. Jakub Siuchta, klasa IB