Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie

Liceum Ogólnokształcące
im. Cypriana Kamila Norwida
w Radzyminie

„Piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało.”
C. K. Norwid

Konkurs Historyczny „Lata 20-te, lata 30-te…” 

Finał Szkolnego Konkursu Historycznego „Lata 20-te, lata 30-te…”

Listopad w świadomości Polaków wiąże się z pamięcią minionych pokoleń, wspomnieniem ludzi, którzy żyli przez nami  i świętowaniem odzyskania tego co dla każdego patrioty najcenniejsze – Ojczyzny. 104 lata temu, 11 listopada 1918 roku spełniło się marzenie, w które przez 123 lata wierzył nasz naród – wskrzeszona została Polska.

Narodowe Święto niepodległości, które obchodzimy na pamiątkę tego wydarzenia jednoczy wszystkie pokolenia Polaków i sprawia, że pamiętając o dokonaniach i wielkich czynach Polaków jesteśmy dumnym narodem śmiało patrzącym w przyszłość.

W naszej szkole od 14 lat upamiętniamy te wydarzenia organizując Szkolny Konkursu Historyczny. Organizatorem konkursu jest Zespół nauczycieli nauk Społecznych, patronat sprawuje Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie, a fundatorem Nagród jest Rada Rodziców naszej Szkoły.

Tegoroczna edycja konkursu zorganizowana została pod tytułem „Lata 20-te, lata 30-te…” i zakresem tematycznym obejmowała okres istnienia II Rzeczpospolitej – 20.lecie międzywojenne, a w szczególności gospodarkę, kulturę i życie społeczne w pierwszym okresie istnienia państwa od 1918 do 1939 roku.

Jak powiedział Andrzej Zawada „Między kolejnymi trudnymi lekcjami historia podarowała nam pauzę, podczas której mogliśmy zabawić się w normalność.” Dzisiaj przyjrzymy się codziennemu życiu Polaków w tym wyjątkowym czasie.

Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich klas Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie. Uczestnicy mogli wziąć udział‚ w następujących kategoriach konkursu: test wiedzy historycznej, esej, praca multimedialna, praca plastyczna, stylizacja modowa. 17 listopada 2022 r. nastąpiło uroczyste rozdanie nagród.

W kategorii test wiedzy w zmaganiach konkursowych wzięło udział 22 uczniów. Zwycięzcami w tej kategorii są: Hanna Wrzosek z klasy 1g – Laureat 1 miejsca, Mikołaj Rozbicki z klasy 2e – Laureat 2 miejsca, Kacper Floryszczyk z klasy 4e – Laureat 3 miejsca.

W kategorii prezentacji multimedialnej komisja podjęła decyzję o przyznaniu 2 wyróżnień oraz 1 miejsca. Mateusz Pisarek z klasy1e – I miejsce, Nina Januchta-Michalska z klasy1d – Wyróżnienie, Martyna Kowalska z klasy1b –Wyróżnienie.

W kategorii praca plastyczna wzięło udział 17 uczniów. Komisja konkursowa wyłoniła 3 laureatów oraz przyznała 2 wyróżnienia: Kwiatkowska Julia z klasy 4e – I miejsce, Wojciechowska Aleksandra z klasy 1f – II miejsce, Kania Agnieszka z klasy 4f – III miejsce, Natalia Sobolewska z klasy1g – Wyróżnienie, Aleksandra Wysocka z klasy 2c – Wyróżnienie.

Szczególną formą pracy w tegorocznym konkursie była stylizacja modowa. W odzyskanej ojczyźnie ulice miast oraz kawiarnie i teatry były wybiegami dla ówczesnych stylistów mody, a gwiazdy kina i estrady pełnili role trendesterów. Pióra, frędzle, koronki, futra zdobiły witryny sklepów odzieżowych, były symbolem statusu społecznego oraz na stałe zapisały się w kanonach mody XX wieku.

Nagrodzoną w tegorocznym konkursie stylizację modową przedstawiły uczennice z klasy 1f Zuzanna Jabłecka i  Klaudia Młynarska – laureatki I miejsca w tej kategorii. Uczennicą wyróżnioną w tej kategorii została Patrycja Chwalibóg z klasy 1g.

Ostatnią kategoria konkursowa był esej. Na wyróżnienie w tej kategorii zasłużyła uczennica klasy 1e Milena Chacińska za pracę pt „Struktura narodowościowa, wyznaniowa i zawodowa międzywojennej Polski – to Twoim zdaniem mocna, czy słaba strona społeczeństwa polskiego?

Na zakończenie finału wspólnie obejrzeliśmy zwycięską prezentację multimedialną Mateusza Pisarka z klasy 1e.

 

Karolina Odelska, Jolanta Sitek

fot. Fabian Rosa, Dawid Koman, klasa 4e