Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie

Liceum Ogólnokształcące
im. Cypriana Kamila Norwida
w Radzyminie

„Piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało.”
C. K. Norwid

Podsumowanie akcji „Kręci Nas Recykling”

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręci Nas Recykling

 

Trzecia edycja ogólnopolskiej kampanii proekologicznej Kręci Nas Recykling dobiegła końca. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności oraz kierowców z całej Polski zebrano aż 69 ton śmieci oraz 18 956 opon, które nie będą zanieczyszczać środowiska. Zwieńczeniem projektu będzie posadzenie ponad 4 tysięcy drzew, do czego zobowiązał się organizator – firma Oponeo.pl.

Razem po czystsze środowisko.

W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania terenów zielonych. Objęły one parki, lasy, a nawet rzeki. Sprzątane były zalegające odpady, w tym także porzucone stare opony. W działania zaangażowało się niemal 3000 wolontariuszy, dzięki którym możemy żyć w czystszym i zdrowszym otoczeniu. W projekcie uczestniczyli także kierowcy, którzy przy okazji wiosennej wymiany opon na nowe mogli pozostawić zużyte ogumienie w serwisach biorących udział w akcji.

– Chcemy podziękować lokalnym społecznościom za ich niesamowite zaangażowanie, dlatego Oponeo.pl przekaże nowe opony do karetek lub pojazdów ochotniczych straży pożarnych w 10 gminach. O tym, gdzie one trafią, zadecydowała liczba odpadów zebranych podczas akcji sprzątania. Koordynatorzy i uczestnicy najskuteczniejszych akcji wskażą placówki, które otrzymają wsparcie – mówi Iza Maciejko-Osmańska, koordynatorka kampanii.

Nowe życie zebranych opon.

Firma Oponeo.pl zobowiązała się, że za każde 4 opony zebrane w czasie trwania kampanii posadzi 1 drzewo. Obietnica ta zostanie wypełniona jesienią – wówczas 4739 sadzonek stworzy nowy fragment lasu. Będzie to ukoronowanie wspólnego sukcesu wszystkich uczestników Kręci Nas Recykling.

Zebrane opony zyskają nowe życie nie tylko dzięki symbolicznym drzewom. Partner strategiczny kampanii – Grupa Recykl S.A. – przetworzy ich część na granulat gumowy. Następnie ten trafi do firmy REKOPLAST Kompozyt, gdzie zostanie wykorzystany do produkcji mat sportowych, które będzie można w przyszłości ponownie przetworzyć. Warto wiedzieć, że z 10 tysięcy opon oddanych do recyklingu można uzyskać 70 ton granulatu gumowego, co wystarcza do produkcji aż 6 tysięcy m2 mat sportowych.

Zmieniamy otoczenie na lepsze.

Kręci Nas Recykling to kampania zainicjowana przez Oponeo.pl oraz ekologa Dominika Dobrowolskiego. Jej celem jest zwiększanie świadomości Polek i Polaków o tym, jak istotna jest prawidłowa utylizacja opon. W tym roku odbyła się jej trzecia edycja.

Na co dzień opony zwiększają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, a kiedy ulegną zużyciu, mogą zostać ponownie wykorzystane. Odzyskuje się z nich stal, tekstylia oraz granulat gumowy, z których produkowane są przedmioty codziennego użytku. Natomiast opony porzucane w parkach, lasach i akwenach, czy nawet te składowane na podwórkach, z biegiem lat zaczynają negatywnie oddziaływać na otoczenie.

– Mikroplastiki uwalniające się podczas powolnego rozkładu opon mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska oraz żyjących w nim organizmów. Dlatego warto przekazywać stare i zużyte ogumienie do prawidłowej utylizacji, choćby do lokalnych PSZOK-ów – mówi Iza Maciejko-Osmańska.

Więcej informacji o kampanii Kręci Nas Recykling, a także baza wiedza na temat utylizacji i recyklingu opon znajduje się na stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling

Bardzo dziękujemy uczniom klasy Id za udział w sprzątaniu najbliższej okolicy. Młodzi ekolodzy pokazali, że dobro naszej planety nie jest im obojętne i potrafią działać na rzecz jej ochrony. Brawo!!! To była piękna akcja dla Ziemi!!!

 

Koordynatorzy akcji:

Justyna Bylak

Katarzyna Kostrzewa