Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie

Liceum Ogólnokształcące
im. Cypriana Kamila Norwida
w Radzyminie

„Piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało.”
C. K. Norwid

Święto Niepodległości

Patriotyzm to miłość do swojej Ojczyzny, działanie na rzecz jej rozwoju, codzienna praca dla jej dobra, a także pamięć o Bohaterach, którzy przelali za nią krew. Dlatego też w przeddzień rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 10 listopada br., uczniowie naszego liceum pod opieka nauczycieli udali się na mogiły Żołnierzy na cmentarzu w Radzyminie, aby złożyć hołd Poległym za wolność i życie przyszłych pokoleń w suwerennym kraju. Płomień zapalonych zniczy i czas zadumy pozwoliły na chwilę refleksji nad tym, co w życiu jest najważniejsze…

Narodowe Święto Niepodległości z pewnością należy do jednych z najważniejszych świąt w historii naszego narodu. Po 123 latach niewoli przyszła upragniona wolność, a przede wszystkim wielki powrót naszego kraju na mapę świata. Dzień ten ustanowiono świętem państwowym w 1937 roku, które następnie zniesiono w 1945 roku, a ostatecznie przywrócono w 1989. To dobry czas, aby rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o historii, niepodległości i patriotyzmie.

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński to nazwiska, które każdy Polak powinien pamiętać. Pomimo różnych koncepcji i wizji funkcjonowania odrodzonego państwa polskiego działacze ci potrafili wznieść się ponad podziałami i kierować dobrem Ojczyzny. Dlatego tak ważne jest okazywanie szacunku i kultywowanie obchodów rocznic wydarzeń związanych z historią naszego narodu, ponieważ to wielkim ideowcom, twórcom i bohaterstwie naszych przodków zawdzięczamy dziś wolne, niepodległe państwo. Pamięć o patriotach to obowiązek i zaszczyt, który wręcz obliguje do podejmowania inicjatyw i działań podkreślających naszą tożsamość. Dając temu wyraz, wywieśmy flagę na budynkach, przypomnijmy o pozostałych symbolach narodowych, takich jak godło, wysłuchajmy, przyjmując postawę zasadniczą, hymnu i innych utworów patriotycznych, takich jak „Marsz Pierwszej Brygady”, odwiedzajmy miejsca symboliczne – miejsca pamięci, pomniki, cmentarze, muzea. Wspólne uczestnictwo w obchodach państwowych czy lokalnych, a nawet spacery i rozmowy mogą być ciekawą lekcją historii i patriotyzmu.

/M. Krysiak/