Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie

Liceum Ogólnokształcące
im. Cypriana Kamila Norwida
w Radzyminie

„Piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało.”
C. K. Norwid

Wolontariat Koleżeński „Mary i Max”

Dla większości z nas zaburzenia ze spektrum autyzmu są czymś nieznanym – nie wiemy, jak funkcjonują osoby z ASD. Jakie bariery napotykają w codziennym życiu? Jakie są ich realne potrzeby? Czy oczekują pomocy? Jeśli tak, to jakiej?
W ubiegłą środę (8 czerwca) uczniowie klas o profilu psychologiczno-pedagogicznym – czyli 1c, 2c i 3f – mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach organizowanych we współpracy ze @Stowarzyszeniem Max i Mary.
Na początku odbył się krótka prelekcja na temat idei oraz zasad wolontariatu koleżeńskiego, a następnie młodzież wzięła udział w warsztatach przybliżających im sposób, w jaki osoby ze spektrum autyzmu odbierają świat.
Dzięki doświadczeniu uczestnicy mogli, choć w niewielkim stopniu, „wejść w skórę” takiej osoby – tym samym kształtując w sobie postawę otwartości i tolerancji oraz przełamując mity, stereotypy i uprzedzenia.
Wolontariat Koleżeński „Mary i Max” to nowatorski program, którego celem jest wsparcie osób z autyzmem i zespołem Aspergera w nawiązywaniu kontaktów koleżeńskich. Na podstawie informacji uzyskanych z formularza zgłoszeniowego oraz indywidualnych rozmów uczestnicy i wolontariusze zostają dobrani w pary, biorąc pod uwagę ich miejsce zamieszkania, wspólne zainteresowania, a także wiek i płeć. Następnie uczestnicy i wolontariusze spotykają się, dzielą się swoimi pasjami i spędzają razem czas – tak jak chcą!
Dzięki wolontariuszom stowarzyszenie aktywnie przeciwdziała samotności osób w spektrum, doprowadzając do powstania wielu pięknych relacji 🤝
Masz ukończone 14 lat, chcesz poznać ciekawą osobę i pomóc jej nawiązywać kontakty?
Ty też możesz zostać wolontariuszem Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max”!