Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie

Liceum Ogólnokształcące
im. Cypriana Kamila Norwida
w Radzyminie

„Piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało.”
C. K. Norwid

Wycieczka literacka klas 2b i 2c

Szlakiem „Laki” Bolesława Prusa. Wycieczka literacka klas 2b i 2c.

Historycy literatury i dydaktycy przekonują, że „Lalka” Bolesława Prusa to „jedna z niewielu lektur szkolnych, która się nie zestarzała”. Warto do niej powracać, zwłaszcza kiedy zbierze się już własne doświadczenia. Ale jak przekonać młodzież do przeczytania tej powieści? Nawet wartościowe książki bywają odbierane przez młodych ludzi jako nudne i niezrozumiałe, co wynika przede wszystkim z prozaicznego faktu, że znajdują się na liście lektur, która z założenia nie może być interesująca i nawet powszechne przekonanie, że „Lalka” jest powieścią najczęściej przywoływaną na egzaminie maturalnym z języka polskiego, nie wpływa na zmianę odbioru lektury przez część młodzieży.
O tym jak błędne jest to myślenie dowodzą nasi uczniowie, co prawda nie wszyscy, ale „kropla drąży skałę” i mam nadzieję, że po tę powieść moi uczniowie jeszcze nie raz sięgną.
Młodzież klas 2b i 2c, omawiając na lekcjach języka polskiego „Lalkę” Bolesława Prusa, poznała nie tylko losy Wokulskiego i Łęckiej, ale spojrzała na ten tekst jako utwór z jednej strony uniwersalny, traktujący o ludzkich relacjach, a z drugiej jako reportaż poświęcony Warszawie i jej mieszkańcom. Ten drugi aspekt powieści stał się dla nas przesłanką do zorganizowania wycieczki Szlakiem „Lalki”.
26 maja uczniowie klasy 2c zwiedzali Warszawę szlakiem wyznaczonym przez Prusa, a 2 czerwca w literacką podróż wyruszyła klasa 2b. Spojrzeliśmy na miasto oczami autora najbardziej warszawskiej powieści w dziejach literatury polskiej. W trakcie spaceru poznaliśmy miejsca, w których rozgrywa się akcja powieści, m.in. Pałac Paca przy ulicy Miodowej, Krakowskie Przedmieście, gdzie mieścił się sklep Wokulskiego, Hotel Europejski, w którym zorganizowano przyjęcie z okazji otwarcia nowego sklepu. Zwiedziliśmy także kościół pokarmelicki (Izabela Łęcka kwestowała tam na cele dobroczynne). Odnaleźliśmy miejsca, gdzie mieszkał i pracował stary subiekt Ignacy Rzecki, a także zobaczyliśmy którędy Stanisław Wokulski spacerował na Powiśle. Mieliśmy okazję zwiedzić Uniwersytet Warszawski. Uczniowie klasy 2b poszerzyli program zwiedzania, udali się dodatkowo do ogrodu botanicznego i Łazienek. Mam nadzieję, że udało nam się poznać choć namiastkę świata Prusa i jego bohaterów powieściowych. Warszawa nadal fascynuje i zachęca do literackich podróży w przeszłość.
Dziękuję za pomoc w organizacji wycieczek opiekunom klas, pani Annie Kęczkowskiej-Chikha, pani Barbarze Kocikowskiej-Kopyt i pani Aleksandrze Gramowskiej.

/Maria Różycka