Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie

Liceum Ogólnokształcące
im. Cypriana Kamila Norwida
w Radzyminie

„Piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało.”
C. K. Norwid

Żywe Lekcje Historii

23 maja 2024 r. klasy IE i IIIA uczestniczyły w Żywych Lekcjach Historii w Powiatowym Centrum Kultury „Fabryczka” w Wołominie. Podczas zajęć prowadzonych przez Grupę Historyczno-Edukacyjną Szare Szeregi uczniowie wzięli udział w lekcji teoretycznej, podczas której został przedstawiony przebieg wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 oraz II wojny światowej. Lekcja była ubarwiona poprzez eksponaty i wyposażenie żołnierzy. Każdy mógł przymierzyć hełm, czapkę, mundur i osobiście wcielić się w postacie historyczne. Warsztaty ślusarskie polegały na odciśnięciu przez 100-letnią prasę na metalowym krążku znaku Armii Hallera. Na zakończenie odbyła się musztra oraz prezentacja sprzętu i wyposażenia wojskowego.

Uczniowie odwiedzili także znajdujące się nieopodal Fabryczki pomniki: Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej oraz miejsce pamięci poświęcone Żołnierzom Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Zobaczyli także pomnik Pamięci Wołomińskich Żydów oraz Pomnik Sybiraków.

Młodzież wraz z opiekunami: panią Karoliną Odelską, panią Jolantą Mazur, panią Natalią Materą i panią Jolantą Sitek, udała się także do Ossowa, na miejsce Bitwy Warszawskiej 1920 r.